Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.
Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
Певицата Виктория (Victoria) се завръща с празничен сингъл, наречен Sad girl winter (again).
С тази песен тя се обръща към онези, които изпитват едновременно радост и тъга по време на празниците, и създава място за емоциите, които често празничната музика пренебрегва, разказват от „Орфей мюзик“.
По думите им сингълът е придружен от видео, което разкрива истинската Виктория в цялата естественост и уязвимост. Песента е създадена от шведски композитори, а самата изпълнителка е съавтор. Клипът е сниман от режисьорката Виктория Караколева.
„Sad girl winter (again)“ е песен за сърцераздирателното чувство на самота в навечерието на Коледа, когато вместо радост и споделеност, душата се чувства разбита. Написах я от дълбока тъга, но с малко надежда за коледно чудо“, казва <
При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.
Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.
Програмата ще включва също и класически парчета от целия и
Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.
Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.
Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.
Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.
Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.
Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.
Галерия "Мисията" към Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи организра съвместна изложба на художниците Мариета Конова и Марио Конов, озаглавена "Митологични реминисценции.
Инспирации от едно пътуване", която ще се състои от 9 до 30 октомври. Официалното откриване ще бъде на 9 октомври, съобщават от екипа на ДКИ.
Изложбата е вдъхновена от две основни теми, преплитащи се в творбите на двамата автори. Мариета Конова представя цикъла "Инспирации от едно пътуване", в който създава живописни платна, вдъхновени от архитектурата и атмосферата на Полша. Нейното пътуване до Варшава и Лодз разкрива хармонията между старото и новото, миналото и настоящето. Марио Конов присъства с цикъла "Митологични реминисценции", вдъхновен от античната елинистична скулптура. Неговите творби, сред които „Троянски кон“, „Орфей“, „Феникс&ld
Художествена изложба живопис на Милен Цаков е разположена във фоайето на Дом на енергетика в Козлодуй до 19 ноември, съобщават от ведомството на фейсбук страницата си. Там културната институция обяви програмата си за месец ноември.
На 11 ноември зрителите в Козлодуй ще могат да видят гостуващата постановка „Малки изневери“ от Нийл Саймън и Уди Алън. Пиесата е на театър „Искри и сезони“ и е с участието на Искра Радева, Тончо Токмакчиев, Георги Кадурин, Мариана Миланова. Режисьор е Иван Урумов.
В месечната програма на Дом на енергетика е планиран и мюзикълът „Службогонци“ по текстове на Иван Вазов. На 14 ноември гостува Драматичен театър „Кръстьо Пишурка“ – Лом, а в мюзикъла ще вземат участие Румен Михайлов, Иван Михайлов, Елеонора Николова, Сияна Йорданова и др. Музиката е на Парашкев Фаджиев, а режисьор
Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.
Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.
“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.
Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м
Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.
Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.
Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.
Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.
„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ
В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело на Моцарт.
В новия каталог непубликуваното произведение е наречено Ganz kleine Nachtmusik ("Много малка нощна музика"), като препратка към едно от най-известните произведения на композитора. Посочва се, че то е написано преди първото пътуване на Моцарт до Италия.
Творбата днес беше изпълнена за първи път на живо от струнно трио в Залцбург, Австрия, родното място на Моцарт. Премиерата й в Германия ще бъде в събота в Лайпцигската опера.